QTX DELTA-200 Performance Portable PA Unit
Skip to product information
Discount
Discounts for students and key workers available - get your code
EMAIL ME WHEN AVAILABLE
Payment Options
Immediate delivery
Get it today
Check your postcode
Delivery Information
 per
 per
About this product
SKU: 5015972219720  MPN: 178.812UK
The QTX DELTA-200 Performance Portable PA Unit is a fully featured portable PA unit in a rugged, injection-moulded combo-style enclosure. Designed with multi-input performances and presentations in mind, the main unit has input channels for 2 instruments, independent Line and Aux inputs, and a separate Mic/Line input channel. In addition, the DELTA-200 system is also supplied with 2 UHF wireless microphones and contains an inbuilt dual receiver with independent controls. A media player section has options for mp3 playback from a USB pen drive or SD card, an FM radio tuner and a Bluetooth receiver for pairing with a smart phone or tablet. The integral 200W amplifier section delivers enough power and bass response for music performances and public address to medium sized audiences. Mains or battery operation and a trolley mechanism for portability give the DELTA-200 freedom and flexibility to provide sound coverage almost anywhere.
Mains/rechargeable operation
Built-in Bluetooth receiver
Echo effect for mics & instruments
2 x UHF handheld microphones included
Built-in holsters for handheld transmitters
Integral USB/SD/FM media player with record function
Powerful 200W output
Specifications
Power supply: 110-240Vac, 50/60Hz or 12-15Vdc, 5A
Battery: 12V, 7.2Ah sealed lead-acid
Battery life: Up to 6 hours
HF driver: 2 x 25mmØ (1”) balanced dome
LF driver: 300mmØ (12") reinforced paper cone
Output power: 200W RMS
S/N ratio: 93dB
Construction: Injection-moulded polypropylene
Wireless microphone frequencies: 863.1MHz + 864.9MHz
Frequency response (mic): 40Hz - 15kHz
Bluetooth version: V4.2 + BR + EDR + BLE
SD/USB format: FAT 32 (32GB max)
Audio format: mp3, wma, wav
Recording mode: wav format
Dimensions: 515 x 435 x 325mm
Weight: 13.45kg
Questions & Answers
Questions & Answers loading...
Reviews
×
Discount Codes
Special Offers
Buy 2 for £35 in our Multibuy Deals!
Enjoy great savings on Maplin batteries with our multibuy deals.
Save on Maplin alkaline batteries with our Multibuy Deals!
Buy 2 for £20 in our Multibuy Deals!
Buy 2 for £20 in our Multibuy Cable Deals!
Enjoy great savings on selected cables with our multibuy deals.
10% Off Instax Mini Photo Film with purchase Of Instax Camera/Printer
10% Off Instax Wide Photo Film with purchase of Instax Wide/Link Wide
20% Off USB Cable When Buying Power Bank
25% Off USB-A / USB-C Cable with purchase of Wall Charger
25% off a USB-A / USB-C cable with a purchase of select Wall Chargers.